DÜNYA SİSTEMİNİN SONU..

 

Smash-Capitalism-with-Party

 

Gördüğüm ve anladığım bir şey varsa; Türkiye dahil tüm Dünya da artık modası geçmiş, demode olup, foyası ortaya çıkmış gerici, arkaik ve sömürücü kötücül insan ve sistemlerle, gerçek anlamda iyi insanların arasında olan amansız bir mücadele var. Gittikçe olgunlaşıp, devasa bir küresel patlamaya giden büyük bir küresel tıkanıklık var.
Bu mücadelede arada ki kültürel, etnik ve dini farklılıklarda ara gittikçe kapanıyor. Bunun başlıca nedenlerinden biri, tam olarak sansür uygulanamayan ve böylece belli bir seçkin zümreye ait olmaktan çıkıp, geçimini sokakta çöp toplayarak sağlayan en alt sınıflardan başlamak üzere internet ve sosyal medyaya ulaşılması ve etkin kullanılmasıdır. Fakir kategorisinde olup, ama biraz daha orta sınıfta olanların kendilerini internet dışında bir de yoğun kitap okumaları ve tüm bunlarla yaşadıkları hayatın pratiğini birleştirmeleri bu yeni bilinç uyanışında en büyük etmen. Bu inanılmaz akan bilgi, belge ve haber yığınına bir de insanların yaşamı sorgulamaları girince, 2.Dünya savaşında sistemleşip, küresel çapta kurumsallaşan kapitalizmin tahtının sallanmasına neden oldu.
Bu böyle olduğundan artık cepheye süreceğiniz alt sınıflar “neden ölmesi ve öldürmesi” gerektiğini sorgular oldular. Sadece bu değil insanlar bir çok şeyi sorgular oldular. Bu nedenle bunu çok iyi anlayan tam sömürgeci ve onların hemen dış çeperinde ki tam sömürgecilerin tetikçiliğini yapan yarı sömürgeci ülkelerin ordularının “mecburi halk ordusu tipi” ordulardan, yüksek ücretli ( ABD de ki Black Water gibi ) paralı asker tipi ordulara geçmesi tesadüfi değildir. Maalesef Türkiye de profesyonelleşme ve daha mobil ordu v.s. söylemleriyle uzman erden başlamak üzere orduyu giderek, ulus/halk ordusundan Abd v.s gibi olmasa bile o yöne meyil eden bir yola girmiş görünmektedir.
Ancak ne yapılırsa yapılsın şu anki dünya sisteminin sonuna gelindi. 100 e yakın ülkeden, yüzlerce ülkenin insanlarıyla sanalda olsa sohbetlerimde, normalde ne bizimle ne de başka bir yerle savaşmak gibi bir takıntıları yok. Bunu gerçekten istemiyorlar. Böyle bir planları yok. Çünkü ölmek ve öldürmek istemiyorlar artık. Ve “neden” diyorlar. Neden, niçin, ne uğruna..Kiralık katiller ve kapalı bilinçliler hariç bunu böyle düşünüyorlar.. Şu an ki var olan dünya sistemine yüz yıl bile biçmiyorum. Bir elli yıl daha belki gider. Yaşlı gezegen , insanlar ve tüm ekosistem bu sistemi daha fazla kaldıramaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s