ILK YAZIM : HERMES TRISMEGISTUS

d528a7837e226452cfb75636614f9b01 as Smart Object-1 as Smart Object-1 as Smart Object-1Değerli dostlar ;

Takip edenleriniz bu blogu daha önce “fikirvedusuncelervadisi.wordpress.com” olarak takip etmişlerdi. Şimdi aynı blogun ismini değiştirdim ve premium pakete geçerek kozalakvadisi.com olarak yeni içerik ve vizyonu ile baştan aşağı yenileyerek tekrar yayına girdi. Ancak yine de eski arşivleri silmedim..Eski blog da deyim yerindeyse az ama öz takipçilerim epey aralıklarla yazdığım halde mutlaka yazıları sonuna kadar okur, hatta bazıları kendi blogunda ya da sosyal medyasında yayınlardı.Öncelikle buradan o sadık takipçilerimin ve “blogdaşlarımın” hepsine sonsuz teşekkür ederim. Sizlerin bu ilk başta ki ilgisi olmasa idi, belki burada yazmayı bırakacaktım. Ayrıca hepinizden çok şey öğrendiğimi belirtmeliyim.Şunu önemle ifade etmeliyim ki yıllar geçse de, bu süreçte insanların çoğunluğu Facebook ve İnstagram gibi mecralarda hızlı kullan at mantığı ile anlık sosyal medya tatminleri için zaman geçirse bile “wordpress blog” hala geçerliliğini koruyor. Gözlemim budur dostlar. Zira bloglar ; kişilere münhasır özgün içeriklerin üretildiği, okurken yine o kişinin özgün düşüncesini ve araştırmalarını okuma bilincine vardığımız sanal mecralardır. Bu nedenle burada ki blog yazma ve başka blogları okumanın inanın zevki başka oluyor.Böyle bir kaç girizgâh yaptıktan sonra gelelim asıl konulara:

  • SİTEMİN İSMİ NEDEN “KOZALAK VADİSİ” ?
  • YİRMİDEN FAZLA YAZI YAZDIĞIM HALDE NİÇİN “İLK YAZIM” BAŞLIĞI İLE BAŞLADIM ?
  • İLK YAZI BAŞLIĞINI NE AMAÇLA MİTOLOJİK VE MAJİK BİR İNİSİYE OLAN ÜSTADLAR ÜSTADI “HERMES TRISMEGISTUS” İSMİ İLE BAŞLATTIM ?

“Kozalak” bildiğiniz gibi iğne yapraklı çam, köknar, servi ağaçlarının dallarında dişi çiçeklerin oluşturduğu konik şekilli, zırhlı uzantılardır. İçlerinde bir çok yemek ve tatlı da kullandığımız, “fıstık” dediğimiz meyveleri o sert kabukların içinde muhafaza eder. Ayrıca Kozalak’ın insanlara bundan daha önemli bir faydası var. Çam kozalağı çok zahmetli, ağır ve uzun kaynatmadan sonra geçirilen bir işlemden sonra “kozalak şurubu” haline getirilir. Bu şurup çok şifalıdır. Astım, bronşit, faranjit gibi kronik hastalıklara çok iyi geldiği, bağışıklığı güçlendirdiği bilinmektedir…Şimdiye kadar anlattıklarımız KOZALAK’ın normal mental bir zekâ ile genel olarak bilinen materyal özellikleridir…

Şimdi gelelim KOZALAK’ın Ezoterik özelliklerine ;

Beyin hipofizi ; Tıp dünyası tarafından “vücudun orkestra şefi” olarak da bilinir. HİPOFİZ; beynin alt kısmında bulunan yaklaşık 0.5 gram ağırlığında çeşitli hormonlar salgılayan bir endokrin bezdir. Bu hormonların en önemlilerinden “melatonin” salgılar. İşte bu bez aynı “kozalak” şeklindedir. Ancak bu anlamıyla “kozalak” çeşitli antik inançlarda hep kadim bir sembol olmuştur.. Aşağıda gördüğünüz gibi..

Dolayısıyla “kozalak” ın, hem herkesçe bilinen ve kabul edilen yararlı materyal nitelikleri, hem de insanlığın antik çağlardan bu yana çeşitli coğrafyalarda ona yüklediği ezoterik anlamları vardır..

Gelelim, blogta yirmi yazıdan sonra niçin bu yazı için ilk yazı dediğime…

Elbette yeni bir başlangıç yaptık. Ancak yazının başında söylediğim gibi aslında aynı bloğun isminin değişim geçirmiş hali olduğundan eski yazıların tamamını silmeyi bir ara düşündüysem de bundan vazgeçtim. Kendi kendimi kimi zaman çok eleştiriyorum ve değişiyorum. O değişimle gelişiyorum. Maalesef bir insan şayet on beş, yirmi senedir dünyaya, hayata, yaşama bakış açısını hiç degistirmiyorsa ya da en azından esnetmiyorsa bu o kişi için gerçekten trajik bir durumdur. Bu durum kendisi için trajik, yakın çevresi ve etrafı için ise tehlikelidir. Zira saplantı ve dogmatizm içinde yaşayan insan farkında olmaz ise kendisini ve etrafını da çok yüksek ihtimaldir ki büyük sıkıntılar içine sürükler. Bu bakış açısıyla eski yazılarımı tekrar okudum. Kimilerinin ilk yazdığım gün kadar arkasındayım. Ancak kimilerinin ise hatalı ve çok katı olduğunu gördüm. Ama dediğim gibi bu bir yolculuk ve tekâmül işi. Benim için önemli olan doğru ya da hatalı olması değil doğru olan aynı bir merdivenin basamakları gibi tekâmül merdivenlerini bir bir çıkmak ve yolculuğa devam etmek. Her zaman çırak olarak ve amatörce..

Son olarak ilk yazıma konu olan üstadlar üstadı “HERMES TRISMEGISTUS” U NEDEN SEÇTİM ?

Antik çağlarda Yunan mitolojisinde Hermes, Mısır mitolojisinde Thot olarak adı geçer…. Simyanın, Maji’nin , Astronomi’nin, temel bilimlerin babası olarak tanınan çok yüksek bilge bir kişidir. Mısırlılar ona “üç kere büyük Hermes” diye büyük saygıyla bahsederler. Dünya tarihçiliğinin en önemli isimlerinden biri olan James Churchward ; Hermes’in M.Ö.16000 lerde Mu ve Atlantis kıtalarından Mısır’a gelmiş bilge kişi olarak tanımlar. İnsanlara tek Tanrılı “sirius kültür ve öğretisini” ilk olarak onun tarafından öğretildiğini ileri sürer.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı HERMES’i hem ampirik bilimler açısından, hem de diğer Ezoterik ve Okült özellikleri taşıyıp, tüm bu nitelikleri içinde çatışma olmadan barındırdığı için seçtim..

Son olarak

Kozalak ; Şurubu şifalıdır. Ama aynı zamanda yazının başlarında belirttiğim gibi insan beyninin epifiz bölgesini, yani derin bilinci, meditasyonu ve duru görüyü temsil eder..

Hermes Trismegistus : Astronomi, Tıp gibi hem rasyonel bilimleri, hem de simyayı, ezoterik ve Okült öğretiyi temsil eder…

Ancak burada bilgiler çatışmaz, dengede durur. Bu yazımın sonunda vermek istediğim en büyük mesaj “denge ve dengeleri” gözetmek idi. Bu yazım, bundan sonraki yazılarım içinde ip uçları ve bir yol haritası içermekte..

En derin saygı ve sevgilerimle

Timur Türker

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s